Aktywność fizyczna a zdrowie

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest ważna z punktu widzenia zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia, pomaga również utrzymać odpowiednią wagę ciała. Pomaga ona kontrolować masę ciała dzięki spalaniu zbędnych kalorii, które w innym wypadku zostałyby zamienione w tkankę tłuszczową.

Ile aktywności fizycznej potrzebujesz?

Większość posiłków i wiele napojów zawiera kalorie, a wszystkie wykonywane przez nas czynności ich potrzebują. Mowa tutaj o czynnościach takich jak sen, oddychanie, trawienie oraz, oczywiście, ruch.

Równoważenie ilości przyjmowanych kalorii z liczbą kalorii wykorzystywanych w trakcie ćwiczeń fizycznych ułatwia zachowanie stałej wagi ciała.

Naukowcy zalecają co najmniej 30 minut średnio zaawansowanych ćwiczeń fizycznych przez większość dni tygodnia, jeśli nie przez cały tydzień. Taka ilość wysiłku fizycznego obniża ryzyko wystąpienia niektórych przewlekłych chorób.

Aktywność fizyczna a kontrolowanie masy ciała

Aby obniżyć wagę ciała, naukowcy zalecają wykonywanie co najmniej 60 minut średnio zaawansowanych lub zaawansowanych ćwiczeń fizycznych przez większość dni tygodnia.

Co więcej, powinniśmy przestrzegać planu zdrowego odżywiania i spożywać mniej kalorii niż w ciągu każdego dnia zużywamy.

Pamiętajmy, że na wagę ciała ma wpływ stosunek kalorii spożywanych do kalorii spalanych.

W celu utrzymania masy ciała po jej wcześniejszym ograniczeniu powinniśmy uprawiać od 60 do 90 minut średnio zaawansowanych ćwiczeń dziennie i równolegle spożywać wartościowe posiłki które zawierają tyle kalorii ile naprawdę nam potrzeba.

Badania dowodzą, że wysiłek fizyczny jest kluczowy do stałego kontrolowania wagi naszego ciała.

Różni ludzie potrzebują różnego stopnia aktywności fizycznej, aby zrzucić i kontrolować masę ciała. Może okazać się, że ćwiczenia które wykonujesz są niewystarczające, może również być odwrotnie.

Warto też pamiętać, że znaczenie ma odżywanie i liczba przyjmowanych kalorii. Dobrym rozwiązaniem może być rozmowa z lekarzem, specjalistą od fitness lub dietetykiem, aby zorientować się jaka ilość kalorii i wysiłku fizycznego jest dla Ciebie najlepsza.

Aktywność fizyczna i korzyści zdrowotne

Regularne wykonywanie ćwiczeń to najlepsza droga do poprawy kondycji fizycznej i zdrowia. Jeżeli Twoja praca nie wymaga wysiłku fizycznego, ćwiczenia fizyczne są Ci absolutnie niezbędne dla zachowania kondycji fizycznej.

Nieregularne ćwiczenia niosą znacznie mniej korzyści jeżeli chodzi o kondycję. Jedynie systematyczne ćwiczenia gwarantują sukces. Jednakże nawet ćwiczenia o umiarkowanym stopniu intensywności mogą znacząco wpłynąć dla długość ludzkiego życia.

Regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają kontrolować wagę, a poza tym:

  • Zmniejszają ryzyko przewlekłych chorób lub pozwalają nad nimi zapanować. Mowa tutaj o cukrzycy typu 2, nadciśnieniu i podwyższonym poziomie cholesterolu, chorobach serca, osteoporozie, artretyzmie i niektórych odmianach raka.
  • Wzmacniają mięśnie, kości i stawy
  • Zwiększają elastyczność
  • Zapobiegają depresji
  • Polepszają nastrój i samopoczucie

Układ ruchu

W przypadku układu ruchu człowieka, ćwiczenia fizyczne utrzymują w prawidłowy zakres pracy stawów, lub poprawiają ten zakres w przypadku ograniczenia, na skutek na przykład kontuzji, lub wypadku.

Ponadto ruch kształtuje powierzchnie stawowe, oraz wpływa na prawidłowe uwapnienie kości. Na skutek ćwiczeń fizycznych kształtują i wzmacniają się mięśnie, oraz większa się ich masa i elastyczność.

Układ nerwowy

Ruch i ćwiczenia fizyczne, mają też duży wpływ na układ nerwowy człowieka. Spełniają one rolę czynnika pobudzającego ośrodkowy układ nerwowy, rozwijają pamięć ruchową, poprawiają koordynację ruchową i eliminują ewentualne jej zaburzenia.

W przypadku układu oddechowego, ćwiczenia fizyczne, poprawiają i zwiększają wydajność powietrzną i życiową płuc. Mają tez znaczenie kształtujące, na klatkę piersiową i postawę samego człowieka.

Układ trawienny

Odnośnie układu trawiennego, ćwiczenia fizyczne poprawią sprawność mięśni gładkich i wydolność narządów leżących w jamie brzusznej.

Poprawiają perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom, oraz zaleganiu moczu w nerkach, co z kolei przeciwdziała kamicy nerkowej i tworzeniu się kamieni moczowych.

Układ krążenia

W przypadku układu krążenia, nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż ćwiczenia fizyczne i ruch poprawiają wydolność i sprawność tego układu, poprawiając dopływ krwi tętniczej do obwodu, oraz usprawniając odpływ krwi żylnej.

Jak stać się aktywnym fizycznie

Aktywność fizyczna obejmować może czynności zorganizowane, jak spacery, bieganie, trening siłowy lub sport.

Może również dotyczyć takich codziennych zajęć jak sprzątanie w domu, praca w ogródku lub spacery z psem. Wybierzmy taką kombinację zorganizowanych i codziennych czynności, by pasowała ona do naszego planu dnia.

Jeśli przez jakiś czas pozostajemy nieaktywni, zacznijmy powoli trenując do co najmniej 30 minut dziennie w rytmie odpowiadającym naszej wydolności.

Jeśli nie jesteśmy w stanie ćwiczyć przez 30 minut bez przerwy, rozkładajmy wysiłek na kilka sesji po 10-15 minut w ciągu całego dnia. Dla przykładu, jeśli zdecydujesz się na trzy 10-minutowe spacery lub jeden 30-minutowy, w obu przypadkach korzystnie wpłyniesz na swoje zdrowie.

Jeśli chcesz obniżyć wagę ciała, potrzebować będziesz więcej niż 30 minut codziennej aktywności fizycznej. Pamiętaj, że aktywnym możesz być przez kilka krótszych sesji, a codzienne czynności pochłaniają określoną liczbę kalorii.

Ćwiczenia aerobowe

Jednym ze sposobów na sprostanie swoim oczekiwaniom dotyczącym aktywności fizycznej jest uprawianie ćwiczeń aerobowych.

Ćwiczenie aerobowe to jakakolwiek aktywność powodująca szybszy oddech i podnosząca tętno na dłuższy okres czasu. Popularne ćwiczenia aerobowe to spacery, pływanie i jazda na rowerze.

Specjaliści polecają ćwiczenia o średniej intensywności. Tempo tych ćwiczeń przyspiesza oddech i utrudnia rozmowę, w dalszym ciągu jednak możliwe jest prowadzenie krótkich konwersacji.

Jeśli dopiero zaczynasz, staraj się utrzymywać tempo ćwiczeń na poziomie średniej intensywności.

Trening siłowy

Trening siłowy jest kolejnym sposobem na codzienne zagospodarowanie minimum 30 minut średnio intensywnego wysiłku fizycznego. Pozwala on spalać więcej kalorii, budować masę mięśniową, wzmacniać kości i stawy oraz polepszać ogólną kondycję fizyczną.

Specjaliści polecają uprawianie treningu siłowego od 2 do 3 razy w tygodniu, a po każdym z treningów powinien następować 1 dzień odpoczynku pozwalającego mięśniom zregenerować się.

Jeśli nie wiesz w jaki sposób prowadzić trening siłowy lub w ogóle zaczynasz regularne ćwiczenia, warto rozważyć pomysł zatrudnienia doświadczonego trenera personalnego, który zaplanuje indywidualny program pozwalający trenować bezpiecznie i efektywnie.

Osobisty trener posiadający wykształcenie z dziedziny fizjologii lub będący posiadaczem oficjalnych certyfikatów (w USA takie certyfikaty wydaje między innymi Amerykańskie Kolegium Medycyny Sportowej) będzie w stanie pomóc Ci w osiągnięciu celów związanych z aktywnością fizyczną.

Krótko mówiąc – same korzyści!

Ćwiczenia fizyczne i ruch oddziałują na cały organizm człowieka. Mają korzystny wpływ na czynności wszystkich układów i narządów, a tym samym poprawiają sprawność fizyczną człowieka.

Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają samopoczucie i zdolność poruszania się.

Bezruch i brak aktywności fizycznej, mają negatywny wpływ na zdrowie organizmu, prowadząc do osłabienia, a nawet choroby.

Bez względu na to, czy Twoim celem jest osiągnięcie i utrzymanie zdrowej masy ciała, czy ogólna poprawa samopoczucia, aktywność fizyczna jest krokiem w dobrym kierunku. Nigdy nie jest za wcześnie ani zbyt późno, by stać się aktywnym fizycznie!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *