Dieta – czym jest w praktyce?

Czym jest dieta

Dieta przeważnie kojarzy się negatywnie. Przywołuje takie skojarzenia jak głodówka czy niesmaczne potrawy. Tymczasem dieta to po prostu plan żywieniowy. Odpowiednio dobrana może być nie tylko smaczna ale i zdrowa. W niektórych przypadkach konkretna dieta jest nawet koniecznością zależną od ogólnego stanu zdrowia człowieka.

Krótko o rodzajach diet

Powyższy wstęp to bardzo zawężony punkt widzenia pojęcia diety. Istnieją bowiem rożnego rodzaju diety, nie mające nic wspólnego z odchudzaniem. Na przykład dieta cukrzycowa, lub dieta dla karmiących matek, lub kobiet w ciąży. Tu raczej trudno mówić, o odchudzających właściwościach tych diet.

Podobnie sportowiec, uprawiający dyscypliny siłowe, będzie potrzebować dużo więcej energii pochodzącej z pożywienia, niż inna osoba. Wtedy dietetyk, współpracujący z trenerem i sportowcem, dobierze mu optymalna dietę, zapewniającą odpowiednie proporcje składników odżywczych.

Proporcje te uzależnione są od bardzo wielu czynników, min od rodzaju uprawianego sportu. Dla przeciętnego człowieka, nie uprawiającego żadnego sportu zawodowo i wyczynowo, tez są dostępne różnego rodzaju diety.

Dieta zalecana

Obecnie zalecaną przez Ministerstwo Zdrowia dietą, jest dieta śródziemnomorska, zbudowana w kształcie piramidy, składającej się z produktów zbożowych, warzyw, owoców, oraz ograniczonej ilości produktów zwierzęcych, takich jak mięsa i jaja i minimalnej ilości słodyczy.

Jest to typ diety wysoko węglowodanowej i jest powszechnie uważana za zdrową i najbardziej polecaną do stosowania w codziennym życiu.

Diety odchudzające

Diety mające na celu odchudzanie, bardzo się różnią od siebie, pod względem składu, jak i końcowego efektu, który planujemy osiągnąć.

Wśród diet, które mają pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, możemy wyróżnić, na przykład dietę Dukana, lub dietę South Beach. Obie, stanowią swojego rodzaju styl jedzenia, i odpowiedni dobór posiłków, które można spożywać. Z czasem diety te stają się stylem życia, dla osób je stosujących.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *