Dna moczanowa

Dna moczanowa

Dna moczanowa inaczej nazywana jako skaza moczanowa lub artretyzm. Związana jest z zaburzeniami metabolizmu kwasu moczowego, który powstaje z puryn.

Dna moczanowa – przyczyny

Przyczyną dny moczanowej jest najczęściej upośledzone wydalanie kwasu moczowego do światła cewek moczowych. Do upośledzenia dochodzi wskutek obniżonej filtracji kwasu moczowego.

Wyróżniamy również wtórną postać dny moczanowej, która jest spowodowana zwiększonym wytwarzaniem kwasu moczowego wskutek wystąpienia białaczki, niedokrwistości hemolitycznej. Do wtórnej dny moczanowej może dojść w wyniku rozpadu komórek wskutek radioterapii lub chemioterapii.

Również wygłodzenie czy choroby nerek powodują wtórną postać tej choroby. Mowa tutaj przede wszystkim o niewydolności nerek, kwasicy ketonowej. Zdaniem lekarzy nagminne zażywanie preparatów moczopędnych przyczynia się do powstawania dny moczanowej wtórnej.

Dna moczanowa – objawy

Początkowa faza dny nie daje żadnych objawów. Dopiera późniejszy jej etap rozpoczyna się nagle silnym atakiem, który przybiera postać ostrego bólu jednego ze stawu, rzadziej kilku. Atak dny moczanowej pojawia się najczęściej rano. Najczęstsze jej objawy to przede wszystkim:

 • piekący ból
 • czerwona, błyszcząca i sucha skóra w miejscu chorobowym
 • sztywność stawu
 • wysoka temperatura ciała

Warto tuta nadmienić, że wyróżniamy kilka specyficznych, uzależnionych od występowania bólu, rodzajów ataków:

 • zapalenie stawu ręki nazywane chiragrą
 • zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego palca zwane podagrą
 • zapalenie stawu kolanowego – gonagra
 • zapalenie stawu barkowego – omagra

Lekceważenie choroby może przynieść przykre konsekwencje w postaci guzków dnawych. Są to złogi kwasu moczowego, które zalegają w tkankach miękkich.

Nie leczona dna moczanowa powoduje również ubytki w kościach. Borykający się z dną moczanową cierpią na schorzenia układu moczowego takie jak kamica moczowa czy nefropatia.

Jak rozpoznać dnę moczanową

Aby rozpoznać, że opisane wyżej dolegliwości są spowodowane wystąpieniem dny moczanowej należy wykonać badanie laboratoryjne w postaci zbadania poziomu kwasu moczowego, jak również badanie  radiologiczne.

Wykrycie kryształków kwasu moczowego w płynie stawowym lub w materiale z tkanek miękkich jest równoznaczne z diagnozą dny.

Chory poddany zostaje również próbie biologicznej z kolchicyną, kiedy powstaję wątpliwych co do stwierdzenia jednoznacznej diagnozy. Warto tutaj jednak wspomnieć o działaniach niepożądanych, jakie wywołać może kolchicyna. Mamy tu na myśli ryzyko powstania  kamicy czy też zablokowania nerek.

Dna moczanowa – leczenie

W sytuacji wystąpienia ataku dny leczenie polega na zniwelowaniu stanu zapalnego.  W tym celu podaje się kolchicynę lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Aby obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi stosuje się odpowiednią dietę, z którą mogą się Państwo zapoznać w następnym rozdziale artykułu.

Kiedy dieta nie przynosi pożądanych rezultatów często podaje się allopurynol, który jest lekiem hamującym oksydazę ksantynową, a ponadto blokuje przemianę ksantyny i hipoksantyny do kwasu moczowego.

Leczenie dny moczanowej związane jest ściśle z leczeniem powikłań pod postacią rehabilitacji narządu ruchu, operacyjnego usuwanie dużych guzków dnawych czy też leczenia uszkodzenia nerek.

Dna moczanowa – dieta

Jak już wiadomo to skutek nagromadzenia się kwasu moczowego, którego kryształki odkładają się w stawach i powodują w nich stan zapalny. Kwas moczowy powstaje wskutek rozkładu puryn, które są obecne w tkankach organizmu oraz wielu innych produktach, zwłaszcza w czerwonym mięsie i alkoholu.

Do ciekawych spostrzeżeń doszli lekarze w wyniku przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim badaniom USDA.

Zgodnie z tymi badaniami, u kobiet, które spożywały pół szklanki czereśni dziennie, zawartość kwasu moczowego we krwi znacznie spadła, zaś w moczu wyraźnie wzrosła. Czereśnie zmniejszają liczbę markerów zapalnych. Również truskawki i czarne jagody mają podobne, dobroczynne działanie.

Gdy nastąpi atak dny moczanowej, pomocny może okazać się również owoc ananasa, który zawiera bromelinę. Jest to enzym rozkładający białka, dzięki czemu pomaga zmniejszyć ból podczas napadu dny moczanowej.

Ananasa należy spożywać między posiłkami, gdyż z innym pożywieniem, zostanie zużyty na trawieniu jedzenia.

W dnie moczanowej polecane jest wypijanie sporej ilości wody niegazowanej, która pomaga wypłukiwać kwas moczowy z organizmu.

Ludową metodą na walkę z dną są niewątpliwie wiśnie, które zawierają składniki pomagające neutralizować kwas moczowy we krwi. Mają również właściwości przeciwzapalne. Jeśli więc czujemy, że atak dny nadchodzi, jak najszybciej sięgnijmy po wiśnie.

Czego należy unikać w dnie moczanowej?

Aby uniknąć pojawienia się ataków dny należy wyeliminować pokarmy wysokobiałkowe, które zawierają wiele składników zwanych purpurami. Purpury powodują często wzrost poziomu kwasu moczowego w organizmie.

Jeśli więc cierpimy na dnę moczanową powinniśmy zrezygnować z:

 • gęste, mięsne sosy
 • podroby typu wątróbka, cynaderki
 • mięso skorupiaków
 • dziczyzna
 • rafinowane węglowodany typu biała mąka
 • produkty zawierające drożdże

Warto również zrezygnować z następujących warzyw:

 • szparagi
 • fasola
 • groch
 • kalafior
 • szpinak

Smakosze piwa cierpiący na dnę powinni zrezygnować z tego napoju, gdyż wzmaga on produkcję kwasu moczowego i spowalnia jego wydalanie.

Nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu

Leki moczopędne przepisywane z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi takie jak na przykład diuretyki pomagają usuwać z organizmu nadmiar wody, z drugiej zaś strony powodują zmniejszenie kwasu moczowego w moczu.

Również niacyna i kwas nikotynowy, które są przepisywane w celu obniżenia złego cholesterolu, przyczyniają się do powstawania dny moczanowej.

Warto to mieć na uwadze, zwłaszcza jeśli chorujemy na opisane wyżej schorzenia.

Suplementy a dna moczanowa

W profilaktyce a także leczeniu dny moczanowej bardzo pomocne okazują się suplementy diety. Codzienne spożywany olej z tłustych ryb lub olej z siemienia lnianego łagodzi stan zapalny w stawach.

Oleje te zawierają spore ilości środka o działaniu przeciwzapalnym. Mówimy tutaj o kwasie eikozapentaenowym. Zalecana dawka takiego oleju wynosi do 3 gramów dziennie. Wygodniej jest kupić kapsułki zawierające jedne z powyższych olejów.

W aptece można nabyć pomocne w leczeniu dny kapsułki zawierające bromelinę, który jest leczniczym enzymem.

Warto zwrócić szczególną uwagę na pokrzywę, która pomaga obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi. Najlepiej spożywać około 600 miligramów wyciągu z pokrzywy dziennie. Nie wolno jej jednak używać ponad 3 miesiące. Unikajmy również nalewki z pokrzywy, które zawierają alkohol.

Kwas moczowy

Kwas moczowy produkowany jest w wątrobie. Wydalamy go z moczem. W przypadku zbyt dużej ilości tego płynu w naszym organizmie, w płynie, który wypełnia nasze torebki stawowe zaczynają się tworzyć ostre kryształki.

To bardzo bolesna dolegliwość, która dotyka przeważnie mężczyzn po 40. roku życia. Skłonność do zachorowania na dnę moczanową jest często dziedziczna.

Artykuł napisany został wyłącznie w celach informacyjnych. Wszelkie dolegliwości mogące wskazywać na wystąpienie dny należy skonsultować jak najszybciej z lekarzem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *