Otyłość a ćwiczenia fizyczne

Otyłość a ćwiczenia fizyczne

Czy chcesz ćwiczyć aktywnie, ale nie wiesz, czy dasz radę to osiągnąć? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobre wiadomości – niezależnie od tego jak bardzo puszystą osobą jesteś, możesz być osobą aktywną, uprawiać ćwiczenia fizyczne i czerpać z tego zabawę oraz czuć się dobrze podczas ich wykonywania.

Otyłość, ćwiczenia fizyczne – wyzwania

Miej na uwadze, że na Twej drodze mogą stanąć specjalne wyzwania. Przykładowo: możesz nie być w stanie tak szybko i sprawnie pochylać lub ruszać się jak inne osoby.

Czasem możesz mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniego stroju i narzędzi do ćwiczeń. Możesz również czuć się nieśmiało ćwicząc wokół innych ludzi.

Stawienie czoła tym problemom jest trudne – ale możesz to zrobić! Informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci stać się osobą bardziej aktywną i co ważne poprawić stan Twojego zdrowia – niezależnie od tego jak bardzo otyłą osobą jesteś.

Ćwiczenia fizyczne pomogą Ci żyć dłużej i ochronią Cię przed chorobami

  • cukrzyca typu 2
  • choroby serca
  • podwyższone ciśnienie krwi

Jeśli już masz którąś z wspomnianych wyżej dolegliwości, ćwiczenia fizyczne pomogą Ci zmniejszyć jej wpływ na Twoje zdrowie.

Regularne ćwiczenia fizyczne pomogą Ci czuć się lepiej

  • redukują stres, poprawiają nastrój
  • zwiększają siłę mięśni, zdolności ruchowe, równowagę i gibkość
  • pomagają kontrolować poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze
  • pomagają w budowie zdrowych kości, mięśni i stawów
  • poprawiają pracę serca
  • dodają energii w ciągu dnia i ułatwiają zasypianie w nocy

Jak zacząć ćwiczyć przy otyłości?

Pomyśl o barierach, które przeszkadzają Ci być osobą aktywną. Następnie pomyśl o kreatywnych rozwiązaniach tych problemów. Poniższe przykłady mogą pomóc Ci w pokonaniu barier.

Jak znaleźć czas na ćwiczenia?

Bądź osobą aktywną fizycznie przez kilka minut w ciągu codziennych czynności. Nie siedź tyle czasu. Staraj się chodzić więcej wykonując codzienne czynności. Myśl kreatywnie.

Jeśli wstydzisz się ćwiczyć w towarzystwie innych, nie musisz od razu tego robić! Spędzaj aktywnie czas w domu, np. wykonując domowe prace. Namów na spacer grupę znajomych, w których towarzystwie czujesz się dobrze i pewnie.

Zdrowie oraz kontuzje podczas ćwiczeń

Możesz poczuć się lepiej, gdy porozmawiasz z lekarzem, zanim zdecydujesz się na ćwiczenia. Znajdź instruktora ćwiczeń, lub zapisz się na zajęcia grupowe prowadzone przez specjalistę.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna nie musi być trudna i sprawiać Ci bólu. Umiarkowane ćwiczenia fizyczne również dobrze wypływają na stan Twojego zdrowia.

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Dobre wiadomości – nie musisz biegać, lub robić pompek aby poprawić stan swojego zdrowia. Spróbuj tańczyć do muzyki z radia, spaceruj na świeżym powietrzu, namów znajomych, by było ciekawiej.

Spróbuj zróżnicować plan ćwiczeń i namów znajomych na wspólne ćwiczenia. Oglądaj instruktażowe filmy video, aby się bardziej zaangażować. Stawiaj sobie cele możliwe do osiągnięcia, śledź swoje postępy i ciesz się ze swoich osiągnięć.

Rozgrzewka

Zacznij powoli. Twoje ciało musi się oswoić z wysiłkiem fizycznym.

Rozgrzewka przygotuje Twoje ciało do ćwiczeń. Ruszaj ramionami, ruszaj palcami i stopami, wykonaj krążenia ramion, spaceruj w miejscu.

Rozgrzewka powinna trwać kilka minut przed każdymi ćwiczeniami fizycznymi – nawet przed spacerem. Spaceruj powoli przez pierwszych kilka minut.

Ochłoń. Zwalniaj stopniowo. Po szybkim spacerze, zacznij iść nieco wolniej przez kilka minut. Taki sposób może chronić Twoje serce, odpręża mięśnie i pozwala uniknąć urazów.

Doceniaj to, co robisz!

Jeśli nie możesz wykonać jakiegoś ćwiczenia, nie przejmuj się tym strasznie. Ciesz się z tego, czego udało się dokonać. Bądź dumny/dumna, nawet jeśli tylko wstaniesz z krzesła i przejdziesz krótki dystans.

Pochwal się, nawet jeśli tylko spróbujesz coś wykonać. Nawet jeśli się nie udało, już następnym razem może być łatwiej.

6 wskazówek aby kontynuować ćwiczenia fizyczne

Określ cele

Określ cele zarówno krótkoterminowe jak i długoterminowe. Cel krótkoterminowy to np. spacer 5-10 minut dziennie, 5 dni w tygodniu. Może nie wydawać się to wiele, ale każda aktywność fizyczna jest lepsza niż jej brak.

Celem długoterminowym może być np. 30 minut średnio-zaawansowanego wysiłku fizycznego w ciągu większości dni tygodnia. Możesz zwiększać czas swoich ćwiczeń co kilka minut.

Celem długoterminowym może być też dziarski spacer, 5 dni w tygodniu osiągnięty przed upływem 6 miesięcy. Jest to przykład dobrze zdefiniowanego celu, ponieważ określa czas, w którym chcesz coś osiągnąć. To może bardzo ułatwić jego osiągnięcie.

Ustal nagrody

Niezależnie od tego czy Twoim celem był 15-miunutowy spacer, przejście dłuższego dystansu niż ostatnim razem należy Ci się nagroda za jego osiągnięcie.

Przykładem dobrej nagrody jest płyta CD z instruktażem ćwiczeniowym, który Cię jeszcze bardziej zmotywuje, nowe buty do ćwiczeń, nowy strój.

Zdobądź wsparcie

Poproś kogoś z rodziny, lub z bliskich przyjaciół aby ćwiczył razem z Tobą. W towarzystwie raźniej będzie cieszyć się z sukcesów i łatwiej przyjmować porażki.

Śledź swój rozwój

Sporządź dziennik swoich osiągnięć. Ćwicząc możesz nie czuć, że posuwasz się do przodu, ale gdy spojrzysz w notatki, możesz się bardzo zaskoczyć!

Zmierzaj do celu

Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż jej brak. Zalecane jest 30 minut ćwiczeń o średnim stopniu wysiłku wykonywanych przez większość dni tygodnia.

Nie martw się jeśli teraz wydaje Ci się to dużo. Nie musisz wykonywać wszystkiego od razu. Na początku spróbuj rozbić swoje ćwiczenia na trzy 10-minutowe bloki.

Ciesz się!

Próbuj różnych ćwiczeń i wybieraj te, które sprawiają Ci radość.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *