Otyłość u dzieci

Otyłość u dzieci

Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to klucz to dobrego samopoczucia twojego dziecka. Zjadanie zbyt obfitych posiłków i zbyt rzadkie ćwiczenia mogą prowadzić do otyłości i związanych z nią problemów, które czasami towarzyszą dziecku również w jego dorosłym życiu.

Otyłość u dzieci – zrozumieć problem

Możemy aktywnie pomagać własnemu potomstwu – i całej rodzinie – dowiedzmy się na czym polega zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, które służyć będą przez lata.

Dzieci w różnych fazach rozwoju rosną w różnym tempie. Często trudno jest stwierdzić czy dziecko ma nadwagę, jest otyłe, czy też ma prawidłową masę ciała.

Jeśli uważasz że twoje dziecko cierpi na otyłość, lub ma nadwagę, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Podpowie on, czy waga i wzrost twojego dziecka znajdują się w odpowiednich proporcjach.

Jak pomóc otyłemu dziecku?

Zaangażujmy całą rodzinę w opracowanie planu zdrowego odżywiania i nawyków ćwiczeń fizycznych. Skorzystają na tym wszyscy, a dziecko cierpiące na otyłość na pewno nie będzie czuło się osamotnione.

Nie zmuszajmy naszego dziecka do stosowania rygorystycznej diety, chyba że inaczej zaleci nam lekarz. Jeśli dzieci nie zjedzą wystarczającej ilości pożywienia, mogą nie urosnąć i mieć kłopoty z uczeniem się.

Wsparcie dla dziecka z otyłością

Mówmy naszym dzieciom jak bardzo je kochamy i jak dla nas są ważne. Uczucia dzieci do ich samych są najczęściej wynikiem tego, co myślą o nich rodzice.

Akceptujmy nasze dzieci bez względu na wagę. Dzieci szybciej zaakceptują i polubią siebie, gdy zostaną zaakceptowane przez rodziców.

Zwróćmy uwagę jeśli dziecko niepokoi się własną masą ciała. Dzieci otyłe najprawdopodobniej lepiej znają swój problem niż ktokolwiek inny. Potrzebują wsparcia, zrozumienia i mobilizacji ze strony rodziców.

Zdrowe odżywianie dzieci – 11 praktycznych nawyków

Stosowanie się do poniższych nawyków zdrowego odżywiania może nie tylko pomóc dziecku borykającemu się z nadwagą, bądź otyłością. To zbiór praktycznych wskazówek, które mogą poprawić jakość odżywiania się zarówno dzieci jak i dorosłych i pomóc w ukształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych na stałe.

1. Więcej owoców i warzyw

Kupujmy i podawajmy więcej owoców i warzyw (świeżych, mrożonych, puszkowanych lub suszonych). Pozwólmy je dziecku wybrać w sklepie.

2. Mniej niezdrowych napojów i przekąsek

Kupujmy mniej napojów i wysokotłuszczowych bądź wysokokalorycznych przekąsek, takich jak chipsy, ciasteczka, cukierki. Są one w porządku raz na jakiś czas, starajmy się jednak mieć pod ręką zdrowe przekąski. Dawajmy je mniej więcej o tych samych porach.

3. Śniadanie to podstawa

Upewnijmy się, że nasze dziecko codziennie zjada śniadanie. Śniadania dostarczają dzieciom energii potrzebnej do koncentracji i nauki w szkole. Opuszczenie śniadania doprowadzi do szybszego pojawienia się uczucia głodu, zmęczenia i skłoni nasze dziecko do sięgnięcia po mniej zdrowe jedzenie.

4. Koniec z fast food

Jedzmy fast foody bardzo rzadko. Jeśli udajemy się do restauracji serwującej fast foody, starajmy się przekonać rodzinę do zjedzenia zdrowszych pozycji w menu, takich jak sałatki z niskotłuszczowym sosem lub niewielkiej kanapki bez sera i majonezu.

5. Woda zamiast soku

Proponujmy dziecku wodę lub niskotłuszczowe mleko częściej niż sok owocowy. Niskotłuszczowe mleko i przetwory mleczne są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Sto procent soku owocowego to dobry wybór, jednak również bardzo kaloryczny.

6. Ograniczajmy tłuszcze

Ograniczajmy ilość tłuszczów nasyconych i trans w diecie naszej rodziny.

7. Jedzmy razem

Zaplanujmy zdrowe posiłki i zjedzmy je razem. Wspólne posiłki pomagają dzieciom cieszyć się różnorodnością jedzenia.

8. Nie poddawajmy się

Nie zrażajmy się jeśli dziecko nie zje posiłku przygotowanego w ten sposób po raz pierwszy. Niektóre dzieci muszą zjeść 10 razy ten sam posiłek zanim przyznają, że jest on jednak smaczny.

9. Deser to nie nagroda

Starajmy się nie używać posiłku jako nagrody podczas nakłaniania dzieci do jedzenia. Obietnica deseru w zamian za zjedzenie warzyw, na przykład, może zostać odebrana jako wiadomość iż warzywa są mniej wartościowe niż deser. Dzieci stopniowo nie będą lubić jedzenia, które według nich ma małą wartość.

10. Małe porcje na początek

Zaczynajmy od małych porcji i pozwólmy dziecku poprosić o dokładkę. Do ciebie należy obowiązek zapewnienia dziecku zdrowego pożywienia i przekąsek, jednak samo dziecko powinno decydować na jak duże porcje jedzenia ma ochotę.

11. Edukujmy nasze dzieci

Pamiętajmy, że niektóre wysokotłuszczowe bądź wysokokaloryczne posiłki i napoje są reklamowane jako produkty opracowane specjalnie dla dzieci. Najczęściej tego typu produkty powiązane są z postaciami z kreskówek, zawierają darmowe zabawki, mają jasne i przykuwające wzrok opakowania.

Rozmawiajmy z dziećmi o znaczeniu owoców, warzyw, pełnych ziaren i innych zdrowych posiłków – nawet jeśli nie są one zbyt często reklamowane w TV lub sklepach.

5 wskazówek dla rodziców

Rola rodzica jest kluczowa, aby dziecku łatwiej było się uporać z otyłością. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które ułatwią proces wspierania dziecka.

1. Zachęcajmy do codziennego wysiłku fizycznego

Podobnie jak dorośli, dzieci potrzebują codziennej aktywności fizycznej. Oto kilka sposobów aby sprawić, by nasze dziecko było bardziej ruchliwe:

2. Dajmy dobry przykład

Jeśli dziecko widzi, że jesteś aktywny fizycznie i masz frajdę z uprawiania sportów, samo będzie śmielej wykonywać ćwiczenia.

3. Namawiajmy dzieci do sportu

Zachęćmy dziecko do zapisania się do klubu lub klasy sportowej i trenowanie piłki nożnej, koszykówki lub gimnastyki w szkole bądź w lokalnym centrum rekreacji.

4. Bądźmy wrażliwi na potrzeby dzieci.

Jeśli nasze dziecko czuje się niekomfortowo uprawiając dany sport, pomóżmy mu znaleźć takie ćwiczenia fizyczne które według niego będą zabawą i rozrywką, na przykład zabawa w berka ze znajomymi lub rodzeństwem, taniec do ulubionej muzyki, trampolina.

5. Bądźmy aktywni całą rodziną.

Przydzielajmy obowiązki takie jak słanie łóżka, mycie samochodu, odkurzanie. Zaplanujmy wspólne wyjścia do zoo, rodzinną wycieczkę na rowerze lub spacer po pobliskim parku.

Ile aktywności fizycznej potrzebuje dziecko?

Dzieci potrzebują około 60 minut aktywności fizycznej dziennie, niekoniecznie jednak w jednym, określonym momencie. Kilka krótkich 10-cio lub nawet 5-cio minutowych sesji aktywności fizycznej przez cały dzień daje takie same efekty.

Jeśli twoje dzieci nie są przyzwyczajone do wysiłku fizycznego, zachęć je do robienia tego, co lubią najbardziej i stopniowo wydłużaj czas tej czynności do 60 minut dziennie.

Otyłość u dzieci to duży problem natury zdrowotnej oraz psychicznej dla samego dziecka. Pamiętajmy jednak, aby zdrowe nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna dobrze się dziecku kojarzyły. Jeśli dziecko będzie czerpać radość, istnieje spora szansa, że utrwali sobie te zachowania na długie lata.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *