Ziołolecznictwo w pigułce

Ziołolecznictwo w pigułce

Od zarania dziejów ludzie poszukiwali cudownego środka na wszelkie choroby. Ziołolecznictwo było znane już dwa tysiące lat p.n.e. w starożytnej Babilonii i Asyrii. Wykorzystywano lecznicze działanie rumianku, nagietka, lukrecji, kopru czy babki. Ludzie stosowali zioła jako cudowny środek oczyszczający ich organizm.

Krótko o historii ziół

W leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, nieżytach żołądka czy też jako środek gojący rany stosowano przede wszystkim pokrzywę, rozmaryn, goździki, melisę, gałkę muszkatołową, miętę polną czy prawoślaz.

Kierunek zapoczątkowany przez Paracelsusa, żyjącego w epoce renesansu daje nam wstęp do ziołolecznictwa współczesnego. Jego ideę stanowiła izolacja z roślin aktywnych farmakodynamicznych substancji.

Paracelsus jest autorem pierwszych zielników zawierających informacje z zakresu ziołolecznictwa. Zielniki te nosiły nazwę ” Herbarium” i zostały wydane w Rzymie około 1480-1481 roku.

Biorąc pod uwagę tradycyjne już ziołolecznictwo, należy wyróżnić dwa podstawowe kierunki. Pierwszym z nich jest ziołolecznictwo tradycyjne, drugim nowoczesne postaci leków roślinnych.

Ziołolecznictwo tradycyjne a nowoczesne

Ziołolecznictwo tradycyjne, którego podstawą są leki galenowe w postaci roztworów, odwarów i naparów cieszy się wielką popularnością z uwagi na fakt, że można je łatwo sporządzić. Stosując ziołolecznictwo tradycyjne, w celu leczniczym musimy zdawać sobie sprawę z tego, że terapia jest długotrwała.

Inaczej sprawa wygląda w ziołolecznictwie nowoczesnym, opartym na podaniu leków roślinnych. Leczenie lekarstwami pochodzenia roślinnego jest krótsze, z uwagi na substancje czynne o określonym działaniu.

Często też w tabletkach roślinnych zawarte są witaminy oraz mikro- i makroelementy. Leki roślinne mają swoją zaletę, którą jest dobra przyswajalność, czego brakuje lekom syntetycznym.

Stosowanie ziół pozwala nam wyleczyć się z różnych chorób i dolegliwości. Jednak w przypadku chorób ciężkich zioła powinno stosować się za wiedzą i pod kierunkiem lekarza.

Zbiór ziół – wskazówki

Znajomość ogólnych zasad zbioru i konserwacji ziół pozwala uczynnić substancje lecznicze zawarte w roślinach. Istotną sprawą jest pora zbioru roślin.

 • Ziela zbieramy w okresie pełnego kwitnienia.
 • Kwiaty zbieramy na początku kwitnienia- same korony kwiatowe.
 • Owoce zbieramy na początku dojrzewania.
 • Nasiona wydobywamy z dojrzałych owoców.
 • Liście zbieramy dobrze wyrośnięte i tylko zdrowe.

Domowe leki ziołowe

Domowe sporządzanie leków ziołowych odbywa się pod kilkoma postaciami: nalewki, napary, odwary, syropy, soki czy olejki. Jedną z najczęściej stosowanych form wyciągów z ziół są napary, które spożywamy od razu po sporządzeniu.

Nalewki również cieszą się wielką popularnością. Są alkoholowymi wyciągami z suszonych surowców, które zalewamy rozcieńczonym spirytusem do 70%. Syropy przygotowuje się z wyciągu suszonych lub świeżych ziół gotowanych na roztworze cukru.

Wielkim uznaniem cieszą się olejki eteryczne, których produkcja możliwa jest jedynie w laboratoriach.

Zioła od dawna znalazły zastosowanie w naszej kuchni. Stosujemy je jako przyprawy do dań, a tym samym w celu leczniczym.

Popularne zioła przyprawowe

 • Bazylia stosowana w nieżytach przewodu pokarmowego, oraz jako środek przyspieszający perystaltykę jelit.
 • Jałowiec jest zielem moczopędnym i pobudzającym perystaltykę jelit.
 • Mięta pieprzowa stosowana w zaburzeniach układu pokarmowego.
 • Majeranek pobudzający soki trawienne.
 • Szałwia, która działa przeciwbiegunkowo, przeciwcukrzycowo. Stosowana również do płukania jamy ustnej.
 • Tymianek, który pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach. Stosowany jako środek lekko rozkurczowy i odkażający.

Ziołolecznictwo i kosmetyka

Zioła znalazły swoje właściwości również w kosmetyce, w leczeniu wielu schorzeń skórnych.

Przykładem może być trądzik. Do środków polecanych w leczeniu trądziku zaliczamy leki ziołowe usprawniające trawienie i działające oczyszczająco. Zioła te mają na celu usunięcie z organizmu zbędnych produktów metabolicznych.

Do ziół tych zaliczamy: ziele fiołka trójbarwnego, korzenie łopianu, ziele mniszka lekarskiego czy ziele kwiatostanu krwawnika.

Kolejną dolegliwością, spotykana raczej u kobiet są szorstkie, niekiedy popękane stopy. W takich dolegliwościach nie trudno o grzybicę. Dobrym rozwiązaniem na tego typu dolegliwości jest codzienne moczenie nóg w ciepłym naprze z ziela hyzopu, skrzypu, krwawnika czy liści szałwii.

Jak widać, zioła zawierają wiele naturalnych i czynnych biologicznie substancji. Znalazły zastosowanie w medycynie, salonach kosmetycznych oraz w kuchni.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *